© Organársky Ateliér Mašlár & Mašlár Všetky práva vyhradené. Created by Marian Beťko

Filozofia ateliéru
Náš vzťah k zákazníkovi pri riešení problémov s organom
Princíp nášho vzťahu so zákazníkom sa zakladá na vzájomnom porozumení a pochopení zámeru prác realizovaných na organe. Zákazníkovi môžeme predložiť viacero možností rozsahu prác pri riešení problémov s organom, a to:
- servisná oprava organa,
- čiastočná oprava organa alebo jeho častí,
- generálna oprava organa,
- výmena organa za odkúpený používaný organ (s lepším technickým prevedením ako pôvodný organ),
- výmena organa za nový organ,
- kombinácia vyššie uvedených možností.
Ku každej alternatíve výberu riešenia organa vieme pre zákazníka vyjadriť:
- finančnú náročnosť riešenia,
- dobu realizácie,
- záručnú dobu vybraného riešenia,
- pozáručnú trvácnosť,
- pozáručnú finančnú servisnú náročnosť.
Výber z možností už nechávame na zvážení investora bez vlastnej zaujatosti ku hociktorému riešeniu z finančného či technického hľadiska. Našou prioritou je dostatočná informovanosť zákazníka na to, aby sa mohol pre seba z kvalitatívneho aj finančného hľadiska čo najlepšie rozhodnúť. Konečným cieľom je predsa spokojnosť zákazníka s našou odovzdanou prácou.
Problémy so zvukom organu
Z nášho bohatého rozsahu vlastných obhliadok organov sme dospeli k záveru, že bez ohľadu na to, či sa jedná o starý organ či dokonca novostavbu, pred opravou alebo i po oprave, je väčšina organov intonačne v nevyhovujúcom stave. To je tragické vzhľadom na to, že konečným cieľom akýchkoľvek prác realizovaných na organe našimi organárskymi predchodcami malo byť čo najlepšie intonačné ozvučenie organa. Z toho vyplýva, že úroveň kvality vykonávanej intonácie organárov je často na veľmi nízkej úrovni, bez znalosti základných intonačných princípov tak pre jednotlivé registre ako aj v ich kombináciách a pre organ ako celok. Našou špecializáciou sú práve „preintonácie“, resp. zvukovo-intonačné prestavby organov. Pri vlastnej intonácii organa zohľadňujeme viacero aspektov:
- prioritné zameranie využitie organa ( pre liturgiu alebo ako koncertný nástroj, a pod.),
- priestorové akustické pomery interiéru spravidla kostola, resp. iného priestoru,
- zvukové intonačné (predovšetkým technické ) možnosti píšťalového fondu.
Chceme dodať, že pri vlastných zvukových skúškach sme často dospeli k názoru, že je možné používať dokonca také kombinácie registrov, ktoré sa štandardne nepoužívajú. Pritom však vznikajú osobité príjemné farby zvuku a rozširujú zvukovú rozmanitosť nástroja a jeho interpretačné možnosti.
